Dluhopisy. Co vlastně jsou a k čemu jsou dobré?
2. 6. 2020
2. června
Možná jste se doteď dluhopisům vyhýbali velkým obloukem nebo vás prostě a jednoduše nezajímaly. Případně jste do nich neměli chuť investovat. Nicméně dluhopisy mohou být dobrou volbou, jak si díky nim můžete rozšířit svoje finanční možnosti a investiční portfolio.
Dluhopisy jsou půjčky. Ale ne vaše
Princip je totiž postavený na tom, že nějaká firma nebo dokonce přímo stát potřebuje získat peníze. Nejde však za bankovními institucemi, ale půjčí si ve formě dluhopisů. Říká se tomu, že vydá dluhopisy neboli je emituje a díky tomu získá potřebné peněžní prostředky, které svým věřitelům ale musí samozřejmě řádně splatit.
Vy máte díky tomu možnost se stát věřitelem státu nebo společnosti, která potřebuje vaše peníze například k rozšíření portfolia svých výrobků nebo pro inovaci výrobních procesů. Stát zase peníze získané díky dluhopisům může použít například na stavby nových silnic nebo jiné investice nejen do infrastruktury.
Navíc často dluhopisy slouží k rychlejšímu růstu společností i hospodářství státu. Firmy i stát mohou dokonce získat za určitých podmínek nižší úrokovou sazbu, než jakou by jim nabídla banka. Emise dluhopisů je totiž často efektivnější a méně nákladný proces než přímé půjčky z banky.
Jaké výhody mají dluhopisy pro vás?
Firmy nebo stát, v tomto případě tedy tzv. emitenti dluhopisu, musí svému věřiteli, tedy vám v pozici investora, zaplatit něco navíc za to, že použijí vaše peníze. Říká se tomu úroková sazba a ta je často označována jako výnos dluhopisu nebo také kupon.
Svůj výnos pak dostáváte jako „extra“ platbu v podobě úroků, které jsou vám zasílány s předem určenou sazbou a harmonogramem. Datum, kdy vám emitent musí splatit půjčenou částku i s úroky, se nazývá datum splatnosti.
Výnos z korporátních dluhopisů bývá pro mnoho investorů velkým lákadlem. Ne vždy však může formou dluhopisů investovat každý. Emise dluhopisů bývá často neveřejná a je taky limitována počtem oslovených a prověřených investorů. Podle zákona bývá v případě neveřejné emise počet investorů limitován číslem 149.
Pokud se jedná o veřejnou emisi, kdy objem investované částky přesahuje jeden milion eur, musí společnosti vytvořit nejen emisní podmínky, ale také tzv. prospekt. Ten zvyšuje kredibilitu dané emise dluhopisu, protože je schvalován Českou národní bankou.
Investice do dluhopisů se nemusí vrátit
Jedním z největších rizik, které v případě investic do dluhopisů hrozí, je riziko úvěrové a následně úrokové. Prostě, když společnost na trhu není úspěšná a dostane se do finančních problémů. Pokud k tomu dojde, investorovi hrozí, že v případě tzv. nezajištěných dluhopisů nedostane ani slibované kupony, ani svou původně investovanou částku neboli jistinu.
Existují však tzv. zajištěné dluhopisy, které jsou kryty příjmovým tokem pocházejícím z projektu použitého k financování emisí dluhopisů. Proto je při koupi dluhopisu nutné zjistit v emisních podmínkách, zda se jedná o zajištěný dluhopis nebo nikoliv. Emisní podmínky definují práva a povinnosti emitenta a musí být vždy připraveny nejpozději v den emise neboli vydání dluhopisů danou společností nebo státem.
Pokud tedy zvažujete, že investice do dluhopisů zahrnete do svého investičního portfolia, musíte pečlivě zvažovat, do jakých dluhopisů a společností se vyplatí investovat. Existují podnikové dluhopisy s tzv. nižším kreditním rizikem. Vždy se proto podívejte do čtvrtletních zpráv o výnosech a hospodářských výsledcích emitující společnosti a podle toho můžete posuzovat finanční zdraví společnosti a případně investovat.
V případě, že chcete rozšířit své finanční možnosti a investice, ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.