Hypotéky za 3 % i více. Kam až porostou sazby?
Zatímco v červenci a srpnu se hypoteční úvěry poskytovaly se sazbou okolo 2 %, podzimní měsíce přináší citelné zdražení. Přesto zájem o hypoteční úvěry neklesá, banky hlásí rekordní měsíce. Ke konci roku by se objem poskytnutých hypoték mohl pohybovat okolo 400 miliard.
Zdražení bytů o více než 10 % ve velkých městech a zdražení hypoték v roce 2021
I když odborníci na začátku koronavirové pandemie předpovídali něco jiného, tak díky neustálému nepoměru mezi nabídkou a poptávkou na trhu s nemovitostmi a nízkou úrokovou sazbou hypotéky, ceny stále rostou. A nyní se už odborníci naopak shodují v tom, že pád cen se nečeká.
Ceny bytů ve velkých městech loni opět výrazně vzrostly. V Praze podle dostupných informací stouply dokonce meziročně až o 13 procent, v Českých Budějovicích o 15 procent, v Brně či Liberci o více než 16 procent a v Ostravě téměř skoro o 25 procent.
Před žádostí o hypotéku si prověřte vlastní morálku
Není překvapením, že ve chvíli, kdy žádáte o hypoteční úvěr začne banka prověřovat vaši platební morálku. Co se stane, když najde negativní záznam? Zamítá žádost o hypotéku a vy můžete opětovně žádat až za 3 měsíce. V této chvíli máte zpravidla uhrazenu rezervační smlouvu a další poplatky. Jak postupovat?
Pozor na nebankovní hypotéky, prodraží se
V posledních letech narostla popularita nebankovních hypotečních úvěrů, pro které se vžilo označení americká hypotéka. Jaká jsou hlavní rizika takového úvěru a proč je výhodnější podstoupit raději složitý schvalovací proces v bance? Nehledejte snadnou cestu k úvěru, je velmi nákladná!
Hypotéka v kostce
O hypotékách a jejich nových pravidlech toho bylo v minulých měsících řečeno mnoho. Nicméně opakování je matka moudrosti. Pojďme si tedy v kostce shrnout to nejdůležitější.
Hypotéku už nedostanete
Tohle slýchá a bude slýchat čím dál více lidí. Je to špatně, nebo je to dobře? Jaká jsou ta nová pravidla? A jak to ovlivní ceny nemovitostí?
Každý čtvrtý klient s hypotékou by dnes již sítem neprošel
Až 25 % lidí, kteří vloni získali hypoteční úvěr, by jej letos už nedostali. Proč? Banky v Česku i na Slovensku zpřísňují podmínky. Proč? Obávají se tzv. přehřátí trhu. Jinými slovy hrozí fakt, že lidé by ztratili schopnost hypotéku splácen, banka by byla nucena si nemovitost „vzít“ a tím by se spustil velký problém.
Ceny nemovitostí a hypotéky. Tak trochu blázinec.
Pojďme se jasně a stručně podívat na to, co se to u nás vlastně děje.
5 mýtů kolem hypoték
Hypoteční úvěr je často jedinou formou zadlužení, kterou je většina lidí ochotna přijmout. V současné době se hypotéky pohybují na historickém minimu a jsou velmi levné. Vždyť úroková sazba již prolomila magickou hranici 2 % a dohodnout si úrok kolem 1,7 % není žádný problém. Tím se hypotéky staly dostupné téměř pro každého a hodně lidí toho využívá.