Jak nezdědit dluhy

Jak nezdědit dluhy

Zadluženost domácností se rok od roku dramaticky zvyšuje. Podle statistik České národní banky byl dluh českých rodin na konci března tohoto roku neuvěřitelných 1,1 bilionu korun. Stává se proto stále častěji, že součástí pozůstalostí jsou dluhy. V dnešním článku si povíme, jak je to s dědictvím, které obsahuje dluhy, a jaké změny do této záležitosti přinese nový občanský zákoník.

Zdědíme-li majetek po příbuzném, který za svého života nadělal dluhy a nestihl je před svou smrtí splatit, záleží jen na nás, jak se k dědictví postavíme. Buď dědictví přijmeme celé včetně dluhů, nebo je celé odmítneme. Není možné si z dědictví „vyzobat“ jen kladné položky. Musíme se dobře rozmyslet, neboť naše rozhodnutí je pak už nevratné. Na přemýšlení máme jeden měsíc od zahájení dědického řízení. Problémem však je, že nebožtíkovy dluhy se mohou ukázat až po několika měsících a věřitelé nás pak mohou o ně zažalovat. Máme-li tedy dědit majetek po strýčkovi, se kterým jsme se léta nevídali, a nevíme, jaký život vedl, může být výhodnější dědictví odmítnout.

Předmětem pozůstalosti je při dnešním právním stavu zpravidla to, co dědicové musí nezbytně přihlásit (nemovitosti, vklady na účtech). Movitý majetek (starožitnosti, hotovost, drahé obrazy) mnohdy dědicové nepřiznají a tím poškozují případné věřitele. Dnes totiž platí, že dědic odpovídá jen za dluhy, které se rovnají hodnotě zděděného majetku. O zbylou část dluhu věřitelé přijdou. Nový občanský zákoník, který by měl platit od ledna 2014, si klade za cíl posílit práva věřitelů. Předkládaná úprava posiluje pozici věřitelů tím, že dědic bude muset uhradit i dluhy převyšující hodnotu nabytého dědictví. Pokud si však dědic vyhradí soupis pozůstalosti, uhradí jen dluhy do výše zděděného majetku. Jestliže ale vědomě neuvede do soupisu některé předměty a věřiteli se podaří jejich existenci prokázat, přestane pro dědice platit ochrana, kterou mu poskytoval soupis pozůstalosti, a bude povinen uhradit dluhy zůstavitele v plné výši.

Nový zákoník také prodlužuje promlčecí lhůtu. Zatímco dnes je většina pohledávek po třech letech promlčena, tak od roku 2014 bude platit, že pokud v této tříleté lhůtě dlužník zemře, pohledávka se promlčí až půl roku po ukončení dědického řízení.

Ing. Monika Veličková
Autor: Ing. Monika Veličková

Jmenuji se Monika Veličková a specializuji se jako realitní a investiční poradce v Olomouckém kraji a v rodných Jeseníkách. Ve své každodenní praxi propojuji svět financí a realit do jedné, pro lidi dostupné služby, díky které získávají benefity VIP klientely.
 
Mým posláním je plnit klientům jejich životní cíle, např. vlastní bydlení, finanční nezávislost. Finanční plánování, se kterým denně pracuji, zajišťuje pro mé klienty dostatečný finanční kapitál na splnění jejich cílů. Provádím je bezpečně a s jistotou jejich finančním životem. Stejné principy uplatňuji i při své realitní činnosti, při které řeším prodej nemovitosti svým klientům. Bezpečí, lidský přístup a jistota celé transakce – to lidé nejvíce oceňují na mé práci realitního makléře.
 
I s Vámi se velmi ráda potkám a seznámím Vás osobně se svými službami.
 
Těším se na Vás  Monika

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení