Na změnu podmínek u životní pojistky máte už jen několik dní!

Na změnu podmínek u životní pojistky máte už jen několik dní!

Od roku 2015 platí dva nové daňové režimy u životního pojištění: buď snižujete daně, nebo si průběžně vybíráte peníze.
Patříte mezi více než 3,3 miliony majitelů smluv o investičním životním pojištění? Potom pamatujte, že si musíte u tohoto finančního produktu do 31. března 2015 zvolit jeden ze dvou nových daňových režimů:

  • daňovou smlouvu, u které budete nadále uplatňovat daňový odpočet,
  • nedaňovou smlouvu zajišťující i v dalších letech přístup k naspořeným penězům.

Další možností je ponechat si původní smlouvu, ze které lze průběžně vybírat finance, a k tomu uzavřít novou pojistku za účelem využívání daňových výhod. O tom, který postup je nejlepší právě pro vás, se poraďte s finančním poradcem nebo příslušným odborníkem pojišťovny.

Rozhodně se nedoporučuje předčasně ukončovat stávající smlouvu, protože je to spojeno s řadou sankcí a ztrátou pojistné ochrany. Stát těmito úpravami zpřísňuje pravidla pro daňové odpočty u životního pojištění. Někteří zaměstnavatelé je totiž zneužívali k částečným výplatám peněz zaměstnancům bez povinných odvodů. Životní pojištění se tak má navrátit ke svému původnímu účelu – krytí rizik výpadků příjmů v rodině a podpoře spoření na stáří.
Platby na životní pojištění až do 12 000 Kč ročně si stále můžete odečítat z daňového základu
Z daňového základu lze odečíst platby na riziko smrti a investiční složku pojištění. Daňový základ si tak jako klient pojišťovny můžete snížit až o 12 000 Kč ročně a získat tak až 1 800 Kč čistého.

Od roku 2015 však platí nové pravidlo: chcete-li využívat daňové úlevy, nemůžete peníze z životní pojistky průběžně vybírat. Přístup k nim získáte nejdříve v 60 letech. Změnu znemožňující mimořádné výběry bez ukončení smlouvy je třeba s pojišťovnou sjednat do 31. března 2015. Instituce většinou obeslaly své klienty s dodatkem ke smlouvě, ale mají různé postupy. Ve svém konkrétním případě si určitě ověřte, zda vaše nereagování znamená souhlas s "daňovou" nebo "nedaňovou" smlouvou.

Na "daňové" smlouvy (bez mimořádných výběrů) mohou přispívat i zaměstnavatelé, kteří z částky do 30 000 Kč za rok nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění, čímž na jednom zaměstnanci ušetří až 10 200 Kč ročně.

Pokud se ale rozhodnete pro "nedaňovou" smlouvu a budete u své životní pojistky uplatňovat průběžné výběry, nemůžete získat daňový odpočet a navíc případný příspěvek od zaměstnavatele zdaníte stejně jako mzdu. A zaměstnavatel z něho odvede sociální a zdravotní pojištění.

Co dělat, když máte daňově zvýhodněnou smlouvu a nutně si z ní potřebujete vybrat peníze?

I když jste prostřednictvím smlouvy o životním pojištění chtěli spořit na důchod, může se stát, že budete své peníze najednou nutně potřebovat. V tom případě máte dvě možnosti:

  • převeďte smlouvu do režimu bez daňového zvýhodnění a poté finance vyberte,
  • předčasně ukončete smlouvu.

Vždy ale budete muset státu vrátit daňové výhody, které jste čerpali od roku 2015, a to 10 let zpětně. Rovněž nezdaněné příspěvky od zaměstnavatele přijaté po tomto datu podléhají v těchto případech dani a vy máte povinnost uvést je ve svém daňovém přiznání. Pouze to, co vám přispěl zaměstnavatel do konce roku 2014, zdaní sama pojišťovna srážkovou daní ve výši 15 %.

Při všech úvahách o soukromém životním pojištění pamatujte na to, že v případě porušení smlouvy máte povinnost vrátit prostředky uspořené na daních vy sami.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení