Pokud se člověk dostane do těžce řešitelné situace, kdy pečuje zároveň o nezaopatřené děti a o stárnoucí rodiče či příbuzné, hodí se pár rad pro její řešení. Sendvičová generace, nebo také populace mezi 45 až 65 lety věku, stojí před těžkou otázkou, jak skloubit vlastní práci s časově náročnou péčí o naše blízké. Lze takzvaně vyměnit zaměstnání za péči o jinou osobu a nepřijít o potřebné roky pro přiznání důchodu.
Zákon o důchodovém pojištění vymezuje takzvanou náhradní dobu pojištění. Období se započítává do doby pojištění potřebné pro přiznání důchodu, i když v nich lidé nejsou výdělečně činní a neodvádí pojistné. Péče o osoby závislé sem patří.
Za dobu péče se považuje:
Žádost o poskytnutí příspěvku na péči o osobu, jejíž zdravotní stav jí neumožňuje plně se sama o sebe postarat, je třeba podat na krajskou pobočku úřadu práce. Následně bude provedeno sociální šetření, posouzení zdravotního stavu osoby, o níž je pečováno, a zařazení do stupně I – IV. Jedná-li se o dítě do 10 let věku, jde o stupeň I. Příspěvek je přiznán nejdříve ode dne podání této žádosti, nikoliv zpětně.
Jakmile péče skončí, je nutné se obrátit nejpozději do dvou let na místně příslušnou správu sociálního zabezpečení. Bude vydáno rozhodnutí o době a rozsahu péče sloužící jako podklad pro budoucí posouzení doby péče o závislou osobu jako náhradní doby pojištění. To bude vydáno na základě podaného návrhu na zahájení řízení o vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče. Lze jej podat nejdříve po ukončení péče, ale nejpozději do zmíněných dvou let od skončení péče. V době jejího trvání ji lze podat za situace, že pečující osoba v dané době podává žádost o přiznání důchodu.
K návrhu na zahájení řízení o vydání rozhodnutí o době a rozsahu péče žadatel předkládá:
Blízkou osobou je rodinný příslušník. Zákon o důchodovém pojištění vymezuje, že jde o manžela nebo manželku, příbuzného v řadě přímé, dítě vlastní, osvojené nebo dítě převzaté do trvalé péče nahrazující péči rodičů, dále o sourozence, zetě, snachu nebo manžela rodiče, a to kteréhokoli z manželů. Společná domácnost je tvořena fyzickými osobami, které spolu prokazatelně trvale žijí, a společně hradí i náklady na své potřeby.
Bližší informace a konzultace poskytnou odborníci OSSZ klientského centra při pražském ústředí, nebo call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860. Dotazy týkající se žádosti o příspěvek na péči zodpovědí konzultanti krajské pobočky úřadu práce.
Doba péče se pro účely důchodového pojištění hodnotí v plném rozsahu, tj. jako doba zaměstnání nebo doba samostatné výdělečné činnosti. Pro stanovení osobního vyměřovacího základu se hodnotí jako doba vyloučená. V případě, že se doba péče kryje se zaměstnáním či výkonem samostatné výdělečné činnosti, započítá se pečující osobě výhodnější varianta, tedy příjmy z výdělečné činnosti nebo doba vyloučená.
Trvá-li náhradní doba péče o osobu závislou alespoň 15 let, považuje se pro stanovení osobního vyměřovacího základu pro výpočet důchodu tato doba buď:
Vyloučenou dobou pojištění je:
Doba péče považována za náhradní dobu pojištění:
Započítává se doba péče o osoby blízké a od 1. 7. 2001 také o jiné než blízké osoby žijící ve společné domácnosti. Před 1. 1. 2007 byla důvodem pro hodnocení doby péče jako náhradní doby pojištění péče o dítě dlouhodobě těžce zdravotně postižené vyžadující mimořádnou péči, osobu převážně nebo úplně bezmocnou, nebo částečně bezmocnou osobu starší 80 let.
Po tomto datu se stupně bezmocnosti v právní úpravě transformovaly na:
Vytvořeno v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉŘE
Tomawell s.r.o. © 2025