m.me/100347211451216
Podvody v katastru nemovitostí a novinky v katastrálním zákonu

Podvody v katastru nemovitostí a novinky v katastrálním zákonu

22. září

Majitelka jednoho pražského činžovního domu v hodnotě 40 milionů korun zažila na vlastní kůži, jak je snadné přijít o nemovitost. Na skutečnost, že její dům vlastní jiný majitel, ji upozornila domovnice. Jak je možné, že nastala taková situace, a jak ji lze řešit? A je vůbec možné podobným podvodům předejít? To se dozvíte v tomto článku.

Kupní smlouva k nemovitosti obsahovala padělané razítko městského úřadu, vymyšlené číslo občanského průkazu původní majitelky a její zfalšovaný podpis. Přesto došlo k zápisu nového majitele do katastru nemovitostí. Ten si následně zažádal o úvěr, který chtěl zajistit právě nově nabytým činžovním domem. Pracovníci úvěrové společnosti však měli s podobnými podvody zkušenost a vlastnictví nemovitosti si ověřili.

Pro původní majitelku začala dlouhá soudní pře. Nejprve kontaktovala policii a právníky, požádala soud o předběžné opatření a následovala žaloba na určení vlastnictví. Za půl roku měla svůj činžovní dům zpět a může mluvit o štěstí, protože řešení podobné situace se může protáhnout i do několika let.

Sama aktérka tohoto příběhu do budoucna zvažuje dva možné způsoby ochrany proti podobným případům, a to zaplacení člověka, který bude hlídat zápisy v katastru, nebo zatížení domu půjčkou, aby byl převod pro podvodníky složitější.

Abyste své nemovitosti chránili, je vhodné kontrolovat záznamy v katastru, a pokud dojde k neoprávněným krokům, podejte neprodleně na katastrálním úřadu námitku spornosti.

Vyšší bezpečnost vašich nemovitostí bude zajišťovat nový katastrální zákon, který by měl vstoupit v platnost 1. 1. 2014. Pokud dojde k návrhu změn, bude o tom katastr zdarma informovat vlastníka nemovitosti do 24 hodin. Lidé žijící v zahraničí budou moci využít placené služby kontroly změn.

Větší jistoty se dočkají i kupující. Pokud koupí nemovitost od osoby zapsané v katastru, stanou se jejími novými majiteli, i kdyby skutečným původním vlastníkem byl někdo jiný než prodejce. Další novinkou je zaznamenávání více věcných práv k nemovitostem. Stavbu na cizím pozemku bude ošetřovat nově právo stavby.

Vytvořeno v systému CHYTRÝ WEB MAKLÉŘE

Tomawell s.r.o. © 2024

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení